NOVEL CORONAVIRUS (COVID-19) UPDATES

Masks are required as the campus is at red status.

Advisory Boards 2018-19

Executive Advisory Committee

Meeting – 2/26/2019

  • Gary Bunn, Advisory Board Co-Chair – garyb@uca.edu
  • Donna Wake, Advisory Board Co-Chair – dwake@uca.edu
  • K.K. Bradshaw, Assistant Superintendent for Curriculum and Instruction, Conway School District
  • Danny Ketcherside, Principal, South Conway County School District
  • Tammy Knowlton, HR Coordinator, Jacksonville North Pulaski School District
  • Renee Kovach, Director of Certified Staff, Little Rock School District
  • Jay Pickering, Principal, Little Rock School District
  • Robert Robinson, HR Director, Little Rock School District
  • Dena Rooks, Wilbur Mills Education Service Cooperative
  • Necati Sahin, Principal, Lisa Academy
  • Karli Saracini, Assistant Superintendent, North Little Rock School District
  • Lori Smith, Executive Director of Elementary Education, North Little Rock School District
  • Julie Workman, Arch Ford Education Service Cooperative
  • Jessica Wright, Principal, Lisa Academy

Partnership Cafe

Meeting – 5/7/2019

  • Kristie Beasley, Teacher, Compass Academy
  • Quintin Cain, Principal, North Little Rock School District
  • Ashley Collins, Teacher, Compass Academy
  • Elise Hampton, Principal, Conway School District
  • Matthew How, North Little Rock School District
  • Lora Hendrix, Superintendent, South Conway County School District
  • Amy Jordan, Principal, Conway School District
  • Darlene Sorenson, Teacher, Conway School District
  • Beth Tyler, Teacher, Conway School District
  • Melissa West, Teacher, Greenbrier School District
  • Matthew White, Teacher, Greenbrier School District
  • Karen Wilson, Teacher, Mayflower School District

STEMTeach

Meeting – 1/22/2019

Members

  • Michelle Buchanan, Science Program Coordinator, UCA, mbuchanan@uca.edu
  • Billy Huggins, Russellville High school, Biology Teacher
  • Brent Hill, UCA Professor and Department Head in Biology
  • Carl Frederickson, UCA Professor and Department Head in Physics
  • Charles Bertram, Cabot Freshman Academy, Science Teacher
  • Charles Watson, STEMteach mathematics program coordinator, UCA Associate Professor in Mathematics
  • Cheryl Winberry, Greenbrier High School, Mathematics Teacher
  • Debbie Gibson, Greenbrier Jr. High, Mathematics Teacher
  • Jackie Williams, Greenbrier High School, Mathematics Teacher
  • James Fetterly, UCA Assistant Professor in Mathematics
  • Jamie Mullins, Morrilton High School, Mathematics Teacher
  • John Steward, Vilonia High Schoo, Biology Teacher
  • Kelly Taylor, Hall High School, Biology Teacher
  • Mark Bland, UCA Assistant Professor in Biology
  • Mark Roberts, Hall High School Principal
  • Michael Mills, UCA Professory and Department Head in Teaching and Learning
  • Michelle Buchanan, STEMteach science program coordinator, Master Teacher
  • Nesrin Sahin, UCA Assistant Professor in Mathematics
  • Patrick Desrochers, UCA Professor and Department Head in Chemistry
  • Ramesh Garimella, UCA UCA Professor and Department Head in Mathematics
  • Seth Bard, Conway Jr. High, Mathematics Teacher
  • Stephen Addison, CNSM Dean
  • Terry Johnson, STEMteach Master Teacher
  • Todd Abel, UCA Assistant Professor in Mathematics
  • Vicki Groves-Scott, COE Dean

Initial Programs

Elementary K-6

Meeting – 4/11/2019

Members

  • Dan Barrington, Advisory Board Chair – danb@uca.edu
  • Karey Tapley, Morrilton Intermediate Principal
  • Mark Lewis, Jim Stone Elem. Principal
  • Brooke Melton, Jim Stone Elem. Teacher (1st)
  • Gina Carter, J.L.Moore Elem. Teacher (3rd)
  • Andrea McWilliams, Greenbrier Westside Teacher (5th)
  • Patti Hunter, ELSE Field Coordinator
  • Jamie Dallas, ELSE faculty
  • Brooke Winstead, Internship II teacher candidate (Sp. ’19)

 

Middle Level

Meeting – 2/15/2019

Members

  • Steve Ward, Advisory Board Chair – wards@uca.edu
  • Violeta Camarillo, Carl Stuart Middle School
  • Ashleigh Castles , Carolyn Lewis Elementary
  • Charles German, Carl Stuart Middle School
  • Carrie Hopwood, Greenbrier Middle School
  • Amy Jordan, Courtway Middle School
  • Paige LyBrand, Mayflower Middle School
  • Brandy Milburn , Carl Stuart Middle School
  • Starla Ritter, Carl Stuart Middle School
  • Abbey Robbins, Carl Stuart Middle School
  • Naomi Sexson, Courtway Middle School
  • Beth Tyler, Carl Stuart Middle School
  • Melissa West, Greenbrier Middle School

 

Special Education (UG, MAT)

Meeting – 1/23/2019

Members

  • Janet Filer, Advisory Board Co-Chair – janetf@uca.edu
  • Kathleen Atkins, Advisory Board Co-Chair – katkins@uca.edu
  • Tim Burbank, Administrator, Faulkner County Day School
  • Angela Ladd, Elementary SPE, Jim Stone
  • Kim McClain, Elementary SPE, Julia Lee Moore
  • Kori Sisson, Elementary SPE, Ellen Smith
  • Heather Morris, Parent, Conway (home school)
  • Jennifer Pierce, Parent, Conway
  • Kelly Gordon, Instructor Facilitator, Conway
  • Courtney Williams, Administrator/Teacher, Compass Academy
  • Becky Farmer, Elementary SPE, Fulbright Elementary
  • Vonja Bonnema, Middle SPE, Vilonia Middle School
  • Tonya Russell Williams, Administrator, DHS
  • Teresa Golden, Elementary SPE, Springhill Elementary
  • Emily Khoedl, Undergraduate Student, UCA
  • Beth Fulks, Resource/Inclusion, Conway Jr High
  • Sandra Doggett, Self ContainedCBI, Vilonia High
  • Jennifer Overton, Resource/Self Contained, Conway High

 

MAT (K-6, 4-8, 7-12)

Meeting – 4/11/2019

Members

  • Andrew Young, 7-12 Teacher, Fayetteville High School
  • Renee Kovach, HR, LRSD
  • Lora Hendrix, HR, Morrilton
  • Zachary Stauber, Intern, Fall 2018, NLRSD
  • James Wood, Intern, Fall 2018, JLHA
  • Mitchell Smith, Intern, Fall 2018
  • Janet Smyth, Intern, Fall 2018
  • Martha Dodson, Principal, Springdale
  • Danny Ketcherside, Principal, Morrilton
  • Larry Cozens, Principal, Gentry
  • Kim Koch, Principal, Mayflower
  • TJ Slough, Principal, Mayflower
  • Taylor Hickey, Teacher, Fountain Lake
  • Misty Atkin, Teacher, Guy Perkins
  • Amy Starkenburg, Teacher, Gentry
  • Jacqueline Greenwood, Intern, Fall 2018
  • Brian Poland, Intern, Fall 2018

Advanced Programs

ASTL

Meeting – 4/6/2019

Members

  • Jeff Whittingham, Advisory Board Chair – jeffw@uca.edu
  • Jacob Sisson, UCA STEM Center
  • Cindy Green, Virtual Arkansas
  • Alicia Pack-Thompson, Clinton Junior High School, Clinton School District
  • Alicia Francis, Conway Jr. High and High School, Conway School District
  • Beth Lasley, Courtway Middle School, Conway School District
  • Tracy Trumble, Courtway Middle School, Conway School District

 

GATE

Meeting – 1/22/2019

Members

  • Debbie Dailey, Advisory Board Chair – ddailey@uca.edu
  • April Blackburn: Gifted Coordinator Bigelow School District
  • Sally Stuart: Gifted Coordinator Conway School District
  • Chad Terrell- Teacher Conway School District
  • Amber Peck-Teacher Teacher NLRSD Middle School
  • Catherine Miller -Teacher Math Teacher NLRSD

 

ITEC

Meeting – 4/5/2019

Members

  • Jeff Whittingham, Advisory Board Chair – jeffw@uca.edu
  • Vicki Parish, UCA CTE
  • Jessica Underwood, UCA CTE
  • Paul Dielmann, UCA
  • Jana Dixon, Bryant High School, Bryant School District
  • Michael Herron, Washington Middle School, El Dorado School District

 

LIBM

Meeting – 4/4/2019

Members

  • Jeff Whittingham, Advisory Board Chair – jeffw@uca.edu
  • Cassandra Green, J.O. Kelly Middle School, Springdale, AR
  • Jamille Thomas , Marguerite Vann Elementary School, Conway School District
  • Cassandra Barnett, ADE
  • Ann Canada, Paris Middle School, Paris School District
  • Shelby Tedford, Quitman Elementary, Quitman School District

 

Reading

Meeting – 2/22/2019

Members

  • Amy Thompson, Advisory Board Chair – athompson@uca.edu
  • Lauren Isom, Greenbrier School District Teacher, UCA Alumni
  • Stephanie Harpole, Parent of Dyslexic Children
  • Vicki King, ADE Dyslexia Program Coordinator
  • Kathy Mascuilli, ADE Literacy Program Manager
  • Jennifer McMahan, ArchFord Coop ADE Literacy Specialist

 

School Counseling

Meeting – 1/16/2019

Members

  • Valerie Couture, Advisory Board Chair – vcouture@uca.edu
  • Donna Wilchie, Elementary School Counselor
  • Millie Engler, Middle School Counselor
  • Chance George, High School Counselor
  • Angela Nix, Elementary School Counselor
  • Angela Harless, Counselor Educator

 

SLMA/EDLP

Meeting – 11/24/2018

Members

  • Shelly Albritton, Advisory Board Chair – salbritton@uca.edu
  • Tammy Brewer – Represents Curriculum Admin endorsement; Teacher, Greenwood School District.
  • Olivia Stone – Represents student/graduate Building Admin endorsement; Teacher, South Conway County School District.
  • James Caton – Represents District-level Admin endorsement; Superintendent, Arkansas School for the Blind.
  • Quentin Cain – Represents Building Admin endorsement; Assistant Principal, North Little Rock School District.
  • Petra Heppner-Nelson, Ed.D – Represents Program Admin-Sped endorsement; Program Supervisor Special Education for the Office of Superintendent of Public Instruction (Washington State)

 

Special Education – (BK, GC, MSE, Resource)

Meeting – 1/23/2019

Members

  • Janet Filer, Advisory Board Chair – janetf@uca.edu
  • Tim Burbank, Administrator, Faulkner County Day School
  • Angela Ladd, Elementary SPE, Jim Stone
  • Kim McClain, Elementary SPE, Julia Lee Moore
  • Kori Sisson, Elementary SPE, Ellen Smith
  • Heather Morris, Parent, Conway (home school)
  • Jennifer Pierce, Parent, Conway
  • Kelly Gordon, Instructor Facilitator, Conway
  • Courtney Williams, Administrator/Teacher, Compass Academy
  • Becky Farmer, Elementary SPE, Fulbright Elementary
  • Vonja Bonnema, Middle SPE, Vilonia Middle School
  • Tonya Russell Williams, Administrator, DHS
  • Teresa Golden, Elementary SPE, Springhill Elementary
  • Emily Khoedl, Undergraduate Student, UCA
  • Beth Fulks, Resource/Inclusion, Conway Jr High
  • Sandra Doggett, Self Contained/CBI, Vilonia High
  • Jennifer Overton, Resource/Self Contained, Conway High

 

Return to Advisory Board Overview