College Committees

Committee on Committees

Chair, TBD, (2025)

Holly Laws, Art & Design, (2023)

Melissa Smith, English (2023)

Chris Churchill, Film, Theater, and Creative Writing (2022)

David Welky, History (2021)

John Parrack, Languages, Linguistics, Literatures, and Cultures (2022)

Louis Young, Music (2021)

Ben Rider, Philosophy and Religion (2023)

Joe Howard, Political Science, (2021)

Jen Talbot, School of Communication, (2022)

Rifat Akhter, Sociology, Criminology, & Anthropology (2021)


Curriculum and Assessment

Chair, Mark Mullenbach, (2025)

Ray Ogar, Art & Design, (2021)

Glenn Jellenik, English (2022)

John Gale, Film, Theater, and Creative Writing (2022)

Vaughn Scribner, History (2021)

Suzanne Johnston, Languages, Linguistics, Literatures, and Cultures (2021)

Louis Young, Music (2021)

Jesse Butler, Philosophy and Religion (2023)

Kisha Hardwick, Political Science, (2023)

Dylan McLemore, School of Communication, (2022)

Duncan McKinnon, Sociology, Criminology, & Anthropology (2022)


Diversity

Liz Smith, Art & Design (2021)

Lori Leavell, English (2022)

M. Shelly Connor, Film, Theatre, and Creative Writing (2023)

Story Malkin Rawn, History (2022)

Jia Zhu, Languages, Linguistics, Literatures, and Cultures (2022)

TBD, Music (2021)

Nick Brasovan, Philosophy and Religion (2021)

Gizachew Tiruneh, Political Science (2023)

Lanette Grate, School of Communication (2021)

Doug George, Sociology, Criminology, & Anthropology (2023)


EDGE (Educating for Diversity and Global Engagement)

Chair, TBD

TBD, Art & Design (2022)

Dwayne Coleman, English (2023)

Tania Barrenechea, Film, Theatre, and Creative Writing (2023)

Zach Smith, History (2022)

Alana Reid, Languages, Linguistics, Literatures, and Cultures (2023)

Charles “Ross” Ahlhorn, Music (2022)

Phillip Spivey, Philosophy and Religion (2022)

Mary Beth Sullivan, Political Science (2021)

Michael Haddigan, School of Communication (2021)

Eric Browne, Sociology, Criminology, & Anthropology (2021)


Promotion and Tenure

Jeff Young, Art & Design (2022)
Donna Pinckley, Art & Design, Alternate (2022)

Melissa Smith, English (2021)
Mary Ruth Marotte, English, Alternate (2021)

John Gale, Film, Theatre, and Creative Writing (2023)
John Vanderslice, Film, Theatre, and Creative Writing, Alternate (2023)

Michael Rosenow, History (2023)

Travis Sorenson, Languages, Linguistics, Literatures, and Cultures (2022)
Jennifer Parrack, Languages, Linguistics, Literatures, and Cultures, Alternate (2022)

Ricky Brooks, Music (2021)

Clayton Crockett, Philosophy and Religion (2021)
Nick Brasovan, Philosophy and Religion, Alternate (2021)

John Passe-Smith, Political Science (2022)
Mary Beth Sullivan, Political Science, Alternate, (2022)

Polly Walter, School of Communication (2023)
Amy Hawkins, School of Communication, Alternate (2023)

John Toth,  Sociology, Criminology, & Anthropology (2023)
Janet Wilson, Sociology, Criminology, & Anthropology, Alternate (2023)


Recruitment and Retention

Tom Williams, Chair, Dean of CAHSS

Pete Bella, Art & Design (2021)

Sonya Fritz, English (2021)

Sandy Longhorn, Film, Theatre, and Creative Writing (2023)

Roger Pauly, History (2022)

Jennifer Parrack, Languages, Linguistics, Literatures, and Cultures (2023)

Stephen Martin, Music (2023)

Sharon Mason, Philosophy and Religion (2023)

Heather Yates, Political Science (2021)

Laura Niswonger, School of Communication (2021)

Sherry Skaggs, Sociology, Criminology, & Anthropology (2022)


Research

Pete Bella, Art & Design (2022)

Lori Leavell, English (2022)

Chair, Stephanie Vanderslice, Film, Theater, and Creative Writing (2022)

Hillary Anderson, History (2023)

Kristin Okoli, Languages, Linguistics, Literatures, and Cultures (2023)

Christa Kuebel, Music (2023)

Ben Rider, Philosophy and Religion (2021)

Heather Yates, Political Science (2021)

Kyle Mattson, School of Communication (2021)

Matt Moore, Sociology, Criminology, & Anthropology (2023)


Bachelor of General Studies

Sonia Toudji, Chair and Director of General Studies (Permanent)

TBD, American Studies Concentration (2023)

Rifat Akhter, Global Studies Concentration (2021)

Kristin Okoli, Humanities Concentration (2022)

Story Matkin-Rawn, Social Science Concentration (2022)

TBD, College of Education (2023)

Anita Sego, College of Heath and Behavioral Science (2021)

Cheryll TheallCAHSS Advisor (Permanent)