Employee of the Year

Employee of the Year Nomination Process

The Employee of the Year Selection Committee is now accepting nominations for the Employee of the Year Awards. The Selection Committee will name two EOY winners – one classified staff member and one non-classified staff member.

Any current staff, faculty, student, or alumni can nominate someone for Employee of the Year. The nominee must have completed two full years of service by December 31, 2013 to be eligible for Employee of the Year.

Awards will be given at the Service Awards Program in April.

Employee of the Year Guidelines

Employee of the Year Nomination Form - Please submit only ONE Nomination form per nominee.  The Nomination Form is due March 18, 2014.

Employee of the Year Reference Form - The original Nominator is responsible for getting three references for the nominee.  Reference Forms are due March 20, 2014.

Employee of the Year Nominee Intent Form - The EOY Selection committee will contact the nominee to ask them to submit this form.

If you have questions about this process, please contact Stephanie H. McBrayer at smcbrayer@uca.edu.

Past Employee of the Year Recipients

Jane Andis (left) and Donna Johnson (right)

Jane Andis (left) and Donna Johnson (right)

2013
Classified Winner: Donna Johnson
Non-Classified Winner: Jane Andis
Finalist: Elizabeth Skinner (Classified), John Fincher (Non-Classified)

2012
Classified Winner: Charlotte Fant
Non-Classified Winner: Larry Burns
Finalist: Robby Burton (Classified), Stephanie Pickens (Classified), Lula Tyus (Classified), Amy Whitehead (Non-Classified), Marvin Williams (Non-Classified)

2011
Winner: Monty Rowell
Finalists: Judy Corcoran, Gale Garrison, Jesse Gray, Gay Bowling

2010
Winner: Penny Hatfield, Admissions
Finalists: Stephanie Pickens, Kendra Regehr, Charlotte Fant, Leslie George

2009
Winner: Glenda Middleton, Honors College
Finalists: Leslie Knox and Candace Welcher
Semi-Finalists: Michelle Reinold and Johnny Wages

2008
Winner: Lee Schwager, Student Services
Finalists: Liz Parker and Beryline Temples

2007
Jan Bartley, Administrative Support
Allen Roisen, Service Staff
Charlotte Strickland, Administrative Staff

2006
Kim, Bradford, Administrative Staff Award
John Merguie, Skilled Professional Staff Award
Jan Strange, Administrative Support Staff Award

2005
Lannie Noggle

2004
Terry Brewer

2003
Hank Phelps

2002
Joyce Reid

2001
Art Lichtenstein

2000
Hilda Malpica

1998
Donna Washko

1997
Jim Schneider