2012 AMUN Conference Awards

 

Outstanding Delegation:

Iran - Pope John Paul II H.S.

 

Outstanding Delegation Runner-Up:

Belgium - DeSoto Central H.S.

 

Outstanding Delegation - Honorable Mention:

Angola - Bentonville H.S.

Democratic People's Republic of Korea (DPRK) - Fayetteville H.S.

El Salvador - Booker T. Washington H.S.

France - Home Educators of Arkansas

Japan - Pope John Paul II H.S.

South Africa - St. Benedict at Auburndale H.S.

Syria - Booker T. Washington H.S.

United States of America - Conway H.S.

 

Best Position Papers:

Belgium - DeSoto Central H.S.

Brazil - Little Rock Central H.S.

Bulgaria - Pope John Paul II H.S.

Dominican Republic - Pope John Paul II H.S.

France - Home Educators of Arkansas

Haiti - Valley View H.S.

Iraq - Pope John Paul II H.S.

Japan - Pope John Paul II H.S.

Israel - Russellville H.S.

Libya - Mount St. Mary Academy

Mexico - Arlington H.S.

Mongolia - Pope John Paul II H.S.

Norway - Gulf Breeze H.S.

Paraguay - Cabot H.S.

Peru - DeSoto Central H.S.

Poland - St. Benedict at Auburndale H.S.

Qatar - Arkansas School for Mathematics, Sciences, and the Arts

South Africa - St. Bendict at Auburndale H.S.

Sweden - Fayetteville H.S.

Ukraine - Fayetteville H.S.

United Kingdom - Arkansas School for Mathematics, Sciences, and the Arts

United States of America - Conway H.S.

 

Security Council (Co-Rapporteurs)

Selene Spatz (United States of America) - Conway H.S.

 

Security Council (Outstanding Delegate)

Hanya Qureshi (People's Republic of China) - Pulaski Academy

 

Security Council (Outstanding Delegate-Honorable Mention)

Jack Barry (Portugal) - Bentonville H.S.

Erik Landry (Guatemala) - DeSoto Central H.S.

Selene Spatz (United States of America) - Conway H.S.

Sarah Timmins (South Africa) - St. Benedict at Auburndale H.S.

 

Economic and Social Council-ECOSOC (Rapporteur)

Jonathan Peterson (France) - Home Educators of Arkansas

 

Economic and Social Council-ECOSOC (Outstanding Delegate)

Jonathan Peterson (France) - Home Educators of Arkansas

 

Economic and Social Council-ECOSOC (Outstanding Delegate-Honorable Mention)

Zach Abdo (Finland) - Pope John Paul II H.S.

Yicheng Bao (Nigeria) - Little Rock Central H.S.

Baasit Bhutta (People's Republic of China) -Pulaski Academy

Sigan Chen (Cuba) - Conway H.S.

Ashley Semiche (Qatar) - Arkansas School for Mathematics, Sciences, and the Arts

Camila Vargas (Egypt) - Pulaski Academy

 

Human Rights Council-HRC (Rapporteur)

Dylan Deluca (Angola) - Bentonville H.S.

 

Human Rights Council-HRC (Outstanding Delegate)

Dylan Deluca (Angola) - Bentonville H.S.

 

Human Rights Council-HRC (Outstanding Delegate-Honorable Mention)

Logan Brewer (Peru) - DeSoto Central H.S.

Courtney Brooks (Switzerland) -Bentonville H.S.

Abhilasha Gokulan (Nigeria) - Little Rock Central H.S.

Katherine Magoulick (Djibouti) - Haas Hall Academy

Alanna Oliphant (Poland) - St. Benedict at Auburndale H.S.

Caroline Osborn (United States of America) - Conway H.S.

Steven Weirich (Belgium) - DeSoto Central H.S.

 

Model International Court of Justice-MICJ (Rapporteur)

Seth Mays (Morocco) - Mansfield H.S.

 

Model International Court of Justice-MICJ (Outstanding Delegate)

Paul Loftness (France) - Home Educators of Arkansas

 

Model International Court of Justice-MICJ (Outstanding Delegate - Honorable Mention)

Javier Del Cid (Brazil) - Little Rock Central H.S.

Starr Ellis (United Kingdom) - Arkansas School for Mathematics, Sciences, and the Arts

Seth Mays (Morocco) - Mansfield H.S.

Daniel Sweat (Sierra Leone) - St. Benedict at Auburndale H.S.

 

Special Political Committee-SPECPOL (Rapporteur)

Allie Smith (Iran) - Pope John Paul II H.S.

 

Special Political Committee-SPECPOL (Outstanding Delegate)

Zoe Allison (United States of America) - Conway H.S.

 

Special Political Committee-SPECPOL (Outstanding Delegate-Honorable Mention)

Sarah Huang (Democratic People's Republic of Korea) -Fayetteville H.S.

Laura Landers (Russian Federation) -Mount St. Mary Academy

Michael Landry (Belgium) - DeSoto Central H.S.

Toni Lunnemann (United Kingdom) - Arkansas School for Mathematics, Sciences, and the Arts

John Nystrom (France) - Home Educators of Arkansas

Sten Ritterfeld (Indonesia) - Russellville H.S.

Allie Smith (Iran) - Pope John Paul II H.S.

Ariel Sorg (Qatar) - Arkansas School for Mathematics, Sciences, and the Arts

Shauna Tranter (Serbia) - Sheridan H.S.

Olivia Tzeng (Australia) - Conway H.S.

 

Social and Humanitarian Committee-SOCHUM (Rapporteur)

Lucas Pulliza (Iran) - Pope John Paul II H.S.

 

Social and Humanitarian Committee-SOCHUM (Outstanding Delegate)

Tyrance Billingsley (Syria) - Booker T. Washington H.S.

 

Social and Humanitarian Committee-SOCHUM (Outstanding Delegate-Honorable Mention)

Briannon Carlsen (Qatar) - Arkansas School for Mathematics, Sciences, and the Arts

Sam Coker (United States of America) - Conway H.S.

Spencer Craddock (United Kingdom) - Arkansas School for Mathematics, Sciences, and the Arts

James Johnson (Japan) - Pope John Paul II H.S.

Melissa Milburn (El Salvador) - Booker T. Washington H.S.

Kaitlyn Perreault (Belarus) - Little Rock Central H.S.

Nancy Pop (Angola) - Bentonville H.S.

Lucas Pulliza (Iran) - Pope John Paul II H.S.

Tristan Thompson (Lebanon) - Conway H.S.

Mathew Wang (Democratic People's Republic of Korea) - Fayetteville H.S.

 

Economic and Finance Committee-ECOFIN (Rapporteur)

Zach Pelka (Iran) - Pope John Paul II H.S.

 

Economic and Finance Committee-ECOFIN (Outstanding Delegate)

Zach Pelka (Iran) - Pope John Paul II H.S.

 

Economic and Finance Committee-ECOFIN (Outstanding Delegate-Honorable Mention)

Trisha Bhattacharyya and Sarthak Garg (Nigeria) - Little Rock Central H.S.

William Bryden (United States of America) - Conway H.S.

Rhett Chism (South Africa) - St. Benedict at Auburndale H.S.

Tyler Dann (Democratic People's Republic of Korea) - Fayetteville H.S.

Saswat Das (Portugal) -Bentonville H.S.

Rob Dedman (Japan) - Pope John Paul II H.S.

Hunter Gatlin (Belgium) - DeSoto Central H.S.

Alex Glenn (Libya) - Mount St. Mary Academy

Dean Patterson (Brazil) - Little Rock Central H.S.

 

Legal Committee-LEGCOM (Rapporteur)

Aaron Hockett (Syria) - Booker T. Washington H.S.

 

Legal Committee-LEGCOM (Outstanding Delegate)

Aaron Hockett (Syria) - Booker T. Washington H.S.

 

Legal Committee-LEGCOM (Outstanding Delegate-Honorable Mention)

Grant Bumgarner (El Salvador) - Booker T. Washington H.S.

Calvin Flippo (United States of America) - Conway H.S.

Millie Hizer and Caroline Cuilik (Germany) - Gulf Breeze H.S.

Farhan Kawsor (Brazil) - Little Rock Central H.S.

Jackson Longo and Eamonn Mayo (Lebanon) - Conway H.S.

MIranda MacNaughton (Japan) - Pope John Paul II H.S.

Michael Munevar (Botswana) - Little Rock Christian Academy

Caleb Pracht (Iran) - Pope John Paul II H.S.

Amanda Rabalais (Philippines) - Arkansas School for Mathematics, Sciences, and the Arts

Natasha Raezer (Democratic People's Republic of Korea) - Fayetteville H.S.